EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Ercep Dayı

Gerçek adını soyadını pek bilen yoktu, sanırım sadece nüfus idaresi biliyordur. Herkes onu böyle bilir böyle çağırırdı: Ercep Dayı. Çocukluğumda tanıdım onu. İri yapısına zıt kocaman yumuşak bir kalbi vardı. Sesi kısıktı, boğazından konuşurdu. Çobandı, kasketini geçirir sabahleyin erkenden keçilerin ardından giderdi. Tek tek keçilerin adlarını bilir, yavrularıyla hatırlardı. Yüzlerce hayvanı teker teker tanımasına çok şaşırırdım. Çobanların görünüşlerinin aksine birer filozof olduğunu ondan öğrendim.

\r\n

Bahar mevsimi ısrarlarıma dayanamazdı, ben de onunla giderdim keçilerin ardından. Kırda pinarların arasında yeni doğan oğlakları kucağıma alır köye yetiştirirdim. Sırf o yavrulara ilk dokunan ben olmak için sürünün arkasından dolaşırdım. Boş durmayı sevmezdi yanına mutlaka örgü alırdı, keçileri otlatırken kazak, çorap örer onları insanlara hediye ederdi. Yağmurlu ve soğuk günlerde kocaman beyaz kepeneğini giyer uzaktan bir savaşçı gibi görünürdü.

\r\n

O kadar çok misafiri olurdu ki anlatılır gibi değil. Evine kaymakamından dilencisine kadar herkes gelirdi. Her zaman ikram edecek bir şeyleri olurdu. Bazen misafirler gidince o kuru dolabı açar bakardım. Pek bir şey yok gibiydi. Ama misafir gelince o dolaptan yoğurtlar, sütler, ballar, çerezler, şekerler dökülürdü. Sevmeyeni yok gibiydi. İnsanlar ona karşı kin beslemeye düşman olmaya utanırdı. Gönlü yüksek bir yaylaydı adeta.

\r\n

Ermiş mi desem derviş mi desem bir tarafı vardı. Herkese güvenirdi. Bahar gelip oğlakları büyüyünce celepler cambazlar üçkağıtçılar etrafında dolaşırdı. Oğlaklarının çoğunu ketenpereye getirirler ve Ercep Dayı’yının parasını ödemezlerdi. Ona böyle yapma bak senet al çek al, adamın telefonunu al yerini öğren derdik. O ise işi hayra yorar belki tüccar zor durumda kaldı, belki iflas etti seneye bak getirecektir parayı der, iyi düşünürdü. İnsanlara güvenmekten vazgeçmezdi. Ziraat çiftçiye tarla parası, ürün teşviki verdiği zaman, Ziraat Bankasına en son o gider çoğu defada içeri girmez kapıdan dönerdi, ya verilen para helal değilse diye korkardı. Onun para ile dünyaya tamah ile işi yoktu.

\r\n

Traktör isteyene traktör, para isteyene para, oğlak isteyene oğlak verir, yardım dileyeni boş çevirmezdi. Gittiği her topluluk da izzet ikram görür, başköşeye davet edilirdi; o ise bir kenarda durmayı isterdi. Hep alçak gönüllüydü. Sözünün eriydi, sözünün arkasında bir dağ gibi dururdu. Kalbi ise kocaman bir ovaydı sanki. Herkese yer vardı orda.

\r\n

Bir bahar vakti dallar yeni yeni yeşillenirken öldü deyiverdiler. Evet, Ercep Dayı öldü. Bir yaprağın usulca suya düşüşü gibi kayıp gitmiş. Önce haberi algılayamadım. Frekanslar karıştı, dünya ile aynı dalga boyuna gelebilmem vakit aldı. Sanki kubbeyi tutan koca bir sütun kırılıp devrilmişti, sanki bir uzvum kopup gitmişti. Onun varlığına alışmıştım ve hep orda olacakmış gibi düşünürdüm. Aniden gitmesi beni şaşırtmıştı. Eminim melekler onu akışlarla uğurlamıştır. Burası onun vatanı değildi. Naif tabiatı çok bile dayandı bu bozuk düzene.

\r\n

Dikkat ederseniz görürsünüz, her toplulukta az da olsa bir iki tane onlardan var. Ercep Dayılara iyi davranın, koruyun desem bunu yapmayacaksınız. Onları dolandırmayın desem, birileri çıkıp parasını çarpmaya çalışacak. Ama şunu rahtlıkla söyleyebilirim bu güzel insanları dolandıranlar asıl kazığı siz yiyorsunuz. Bu gerçeği er ya da geç öğreneceksiniz. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber