EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Bizden Adam Olmaz

Artık gittikçe daha az duyduğum ama çocukuğumuzda çok sık tekrar edilen bir deyimdir "bizden adam olmaz" ifadesi. Bu sözü çocukluğumda duyduğumda çok büyük bir ümitsizliğe kapılır ve neler yapılabilir diye kafa yorardım. Bu sözün arkasından şu laf gelirdi “kardeşim adamlar aya bizler yaya;. Sanırsın ki herkes çantasını toplamış pazara gider gibi aya gidiyor. Yüzlerce millet ve devlet, iki milyon yıllık insanlık tarihi ve bilinen beş bin yıllık yazı ve ancak ve ancak iki kişi aya ayak basabilmiş. Bu kadar basit bir gerçekten sonra adamlar aya bizler yaya düşüncesi buradan da bizden adam olmaz fikri; bence bu sonuca ulaşmak büyük bir insafsızlık. Bir manga yabancı psikolog gelse Türklerin kendini bu kadar kötü hissetmesini sağlayamaz. Peki, ama neden kaynaklanıyor bu olumsuz bakış açısı. Tek tek bakalım isterseniz. Yaklaşık üç bin yıldır devamlı genişleyen ve fetih üzerine kurulan bir tarih son üç yüz yıldır geri çekiliyor. Bu ancak Sakarya da durduruldu. Bu gerileme psikolojisi suçlama psikolojisine dönüşmüştür. Başarısızlığın nedenlerini hep kendimiz dışında aramamıza yol açmıştır. Çocuk başarısızlığının sebebini anne ve babasında, öğrenci öğretmeninde, taraftar teknik direktöründe ve futbolcuda, halk yönetenlerde arar olmuştur. Bu yumak gibi büyüyen suçlama psikolojisi durup düşünmeyi, gelecekle ilgili projeler geliştirmeyi engeller. Sonuçta ortaya kocaman bir bizden adam olmaz balonu çıkmıştır. Hayır, bu beni oldukça rahatsız etmekte. Bizden adam olur hem de çok güzel adamlar.

\r\n

Diğer bir sözde şudur. "Japonya ve Almanya 2. Dünya Savaşına girdiler yerle bir oldular ama şimdi bizden çok ilerideler. Hadi bu balonu da patlatalım. Bu olumsuz propagandaya alet olan insanlara soralım. Hadi bakalım üçüncü bir ülke ismi ver. Veremezler. Varsa yoksa Japonya, Almanya. Bu ülkeler 1940';lı yıllarda son derece saldırgan ve yayılmacı ve bunun yanında oldukça disiplinli milletlerdi. Almanya’yı Hitlerden tanıyorsunuz, ama Japonya da o yıllarda saldırgan bir devletti. Çin’in yarısını işgal altına almış, Güney Doğu Asya’yı tarumar etmişti. Atom bombaları bu olaylar sonucunda geldi. Hala o yıllarda yaptıklarından dolayı diğer devletlerden özür dilemekteler. İki millette hırslarını ve yayılmacılıklarını sanayiye yöneltmişlerdir. Hayır, benim güzel milletime bunlar örnek olamaz. Velhasıl: bu tarihe kadar bizden adam olmuştur, hem de ne güzel adam ve daha da olacaktır. Saygılar.  

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber