EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Osmanlı

Türkiye’nin hemen her konuda ikiye bölündüğünü söylesek yanlış olmaz. Bunun tarihe dayalı derin kökleri var. Kanaatime göre anahtar kelime Osmanlıdır. Osmanlı’ya nasıl baktığınız sizin fikri duruşunuzu da belirliyor; bir gurup Osmanlı’yı yüceltip tüm padişahları veli mertebesine çıkarıyor, diğer grup da Osmanlı padişahlarını sadece kendilerini düşünen zevke sefaya düşkün haremden çıkmayan kişiler olarak görüyor. Tabi ki Osmanlı bunların hiçbiri değildi. Osmanlı Hunlara, Göktürklere ve bilhassa Uygulara yönetim biçimi olarak çok benzer. Osmanlı’da bu eski Türk devletleri gibi bir tür federasyondur. İçinde her tür millet inanç ve mezhep barınmıştır. Bu devletleri bilmeden yorum yapmak yanlış olur.

\r\n

Neden Osmanlı anahtar konumunda? Osmanlı yıkılırken balkanlardan ve adalardan çok sayıda göçmen anayurda döndü. Bu göçmenler yaklaşık beş yüzyıldır oralarda yaşıyorlardı. Dönerlerken artık anayurtları olarak gördükleri vatanlarından koparıldılar katliama ve tecavüzlere uğradılar. Katledilen Müslüman Türk sayısı milyonları buldu. Bu insanlar sadece Osmanlı ve Türk oldukları için katledildiler. Göç edenler için Osmanlı artık kötü anılar anlamına geliyordu, çünkü Osmanlı onları koruyamamıştı. Sahil kesimine ve Trakya bölgelerine yerleştirilen bu insanlar yerleştirildikleri arazilerin yüksek katma değer kazandırması nedeniyle zengin bir sınıf haline geldiler. Şimdi sahil bölgelerinin siyasal zihniyetlerinin temelini anlayabiliriz. Anadolu’da kalan insanlarsa Balkan Savaşlarını bu kadar acı bir şekilde yaşamadılar. Onlar için Osmanlı gurur şan ve dünyaya meydan okumanın adıydı. Ve siyasi konumlarını buna göre belirleyip kendilerine merkez olarak tanımladılar.

\r\n

Burada başka bir toplulukta Şii inanca sahip Orta Asya Türkleridir. İran üzerinden Müslümanlığı öğrenen ve Orta Asya’daki inançlarıyla harmanlayan bu Türkmen boyları Anadolu’ya gelmişler ve göçebeliklerini sürdürmüşlerdir. Osmanlı daha rahat askere almak ve vergi toplamak için bu boyları yerleşik hayata geçmeye zorlamıştır. Söz konusu boylar yine bir Türk hükümdarı olan ve kendilerine daha yakın buldukları Şii Şah İsmail ile zaman zaman ittifak yapmışlardır. Osmanlı kendisinin rakibi olan Şii Şah İsmail ile ittifak yapan Türkmen boylarına iyi gözle bakmamış ve onları hırpalamıştır. Şimdi onların torunları da Osmanlıyı benimsememiş siyasal zihniyetlerini ona göre kurmuştur. Bu benim gördüğüm büyük resimdir, tabi ki yerel farklılaşmalar vardır ve bizim bahsettiğimiz resmin dışındadır.

\r\n

Gördüğünüz gibi aşılmayacak bir şey yok. Bugünkü ayrışmamızın arkasında böyle bir tarihi arka yapı vardır. Bunu kavrayıp kör dövüşü bırakırsak yürekler toplu vuracaktır ve hiçbir şey bu milleti engellemeyecektir. Ben bu büyük milletin asıl değerine kısa sürede ulaşacağını düşünüyorum. Kemal Tahir’in de dediği gibi: biz fakir düşmüş asilleriz.

\r\n

Not: 1-Harem konusuna değinmek istiyorum. Tartışmalı ve ilgi çeken bir konudur. Bir padişahın belki de ilk görevi kendisinden sonra başa geçecek bir erkek evladı bırakmaktır, eğer bu olmazsa rejim krizi çıkıyordu çatışmalar asla bitmiyor askerler yağmaya başlıyor halk perişan oluyordu. O zaman erkek evladı konusu şansa bırakılabilecek bir şey değildir ve bütün imparatorluklarda bundan dolayı harem olmuştur.

\r\n

2-Orta Asya’dan gelen Türk boyları geleneksel şapka olan börk denilen bir şapka giyerlerdi. Bu şapka deriden yapılmış kırmızı renkliydi. Oğuz Kağan’ın çizimlerinde gördüğünüz tüylü kırmızı şapka. Artık Kızılbaş kelimesinin nerden geldiğini de biliyorsunuz.

\r\n

3-Ulus devletler milletini bir arada tutmak için bir karşıtlık oluştururlar. Bütün balkan devletleri anti-Türk tezine dayanır. Türkleri sevmezler. Bizde de anti-Arap vardır. İçinde Arap kelimesi geçen her şey bunun için itici konuma gelmiştir.

\r\n

4-Bütün Türk boylarının mefkûresi dünya hâkimiyetidir. Oğuz Kağan Destanında geçen “”Gök Çadırımız olsun güneş de bayrağımız” bunun sloganıdır.

\r\n

Saygılar.  

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber