EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İlim, İrfan

Ömer Seyfettin bulunduğu her mecliste “ilim başka irfan başka cancağızım, bizim halkımızın ilmi seviyesi iyi olmayabilir ama irfanı yüksektir” dermiş. Tabi insanlar bundan bir şey anlamazlarmış ve ne demek istediğini sorarlarmış. Bir gün Ömer Seyfettin şeker kıtlığı yaşandığı dönemde yanındaki insanlara “yeni duydum Bulgaristan’dan bir tren şeker geliyormuş” demiş. Bulunduğu meclisteki ilim sahipleri, eğitimli kişiler hemen atılarak “ne zaman geliyor, kaç ton geliyor” diye sormuşlar. O anda orada bulunan bir müstahdem “olmaz beyim o iş, şekeri olsa Bulgaristan’ın kendine ancak yeter”. Ömer Seyfettin yanındakilere “gördünüz mü bak o kadar ilminize rağmen müstahdem kadar irfanlı değilsiniz, o doğru söylüyor” demiş.

\r\n

En sıkışık zamanlarda halkın gösterdiği serin kanlılık beni şaşırtmıştır. Perde gerisinde kimlerin mücadele ettiğini, kimlerin bilek güreşi yaptığını ve kimi kazanacağını bilirler ve sabırla sonucu beklerler. Dağ başındaki bir çobanın Amerika’nın Orta Doğu politikası hakkında yorum yaptığını görünce şaşırmıştım. Halk İrfanıyla Dünya politikasını takip edip stratejistlerden, analistlerden, fütiristlerden daha düzgün sonuçlara ulaşıyor. O kadar eğitimine rağmen uzmanlar yanılıyorlar. Anadolu’da bir söz vardır: bu kadar cahillik ancak okumayla olur.

\r\n

Peki! bu derin irfan kaynağı nerden geliyor. Hamaset gibi gelmesin size ama Oğuz Boyları bu topraklara gelinceye kadar az şey yaşamadı, az savaşmadı, az sabretmedi. Aza kanaat etti, bekledi, sabır etti ve milletlerin tarihten silindiği bu Anadolu coğrafyasında tutundu. Savaş olduğunda da çiftini çubuğunu bırakıp vatanı kurtardı. Aydının halkla barışma ve saygı duyma zamanı geldi de geçiyor. Değişimin asıl tetikleyicisi ve sürükleyicisi de bu insanlardır. Yalılarda oturup vals ile dans eden insanların bu toprakların kaderine hükmetmeye ve halkı aşağılamaya hakkı yoktur. Cemil Meriç’in dediği gibi “bu memleketi yaşanmaz bulanlar bu memleketi yaşanmaz yapanlardır”. Şaşı bakan bulanık görür. Halkı Yakup Kadri’nin Yaban romanındaki gibi kaba, duyarsız, hissiz, içgüdüleriyle yaşayan (bu tam batılıların oryantalist bakış açısıdır) güruh olarak görenler gözlerini ve ruhlarını muayeden geçirsinler. İsmet Özel’in bir şiirinde geçen şu mısraları hep ruhumda duymuşumdur “gözlerim ne güzel olur ben halka bakınca”

\r\n

Her şehit cenazesinden sonra yemenisiniyle gözyaşlarını saklayan ve boğuk bir sesle vatan sağ olsun diyen insanların derin irfanını hissedin. Velhasıl halka yüksekten bakanların, ömürlerini sonuna kadar süründükleri yerden kalkma imkânları yoktur.  

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber