EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Nedir Değişen?

Bir şeylerin değiştiğini fark ediyor musunuz? Evet, bir şeyler değişiyor. 70 ler, 80 ler, 90 lar birbirinden oldukça farklı. Öncelikle ataerkil toplum yapısı yavaşça sona eriyor. Bunu evlerimizin şeklinden de anlayabiliriz. Evlere avludan girilirdi, taşlıktan geçer merdiveni tırmanır ikinci kata çıkardınız. Bu geçtiğiniz yollar evin gizemini ve özel hayatın gizliliğini ve bir hükümranlığı anlatıyordu. Evin içine ulaşmak bu denli zor olsa da, kapılar sokağa açılıverdiğinden komşularla görüşmek ve onlarla kapı önünde muhabbet etmekte kolaydı. Bir apartman dairesi size bunları sağlamaz. Orada üst kattaki komşunuzun gürültüsünü hatta kavgasını duyabilirsiniz, ama kim olduğunu bilmezsiniz; özel hayatın ve hükümranlığın bittiği an. Bu iki katlı mahalle evlerinin kime ait olduğu bilinir fakat dairelerin kimlere ait olduğu bilemezsiniz, zillerin üstünde isimler size yabancıdır.

\r\n

Evlerin ortasında genişçe bir sahanlık vardı, bütün odalar buraya açılırdı. Yemekler hep beraber burada yenirdi. Baba bu alanın hükümranıydı ve evlenen çocuklar evden ayrılmaz ve odalarda kalırdı. Şimdi upuzun bir koridor var evlerde. Toplu olarak vakit geçirilen bir yer yok. Siz odada televizyon seyrederken eşiniz salonda iş yapabilir ve çocuğunuzda odasında bilgisayarla ilgilenebilir. Bireysellik gelişti, herkes kendine göre vakit geçiriyor. Çocuklar daha bağımsız. Artık evlatlar babalarının dedelerinin adını değil daha güncel isimler koyuyor. Gelinler kesinlikle kaynanalarının evlerinde oturmak istemiyor. Bu değişimin sebebi nedir? Köylerimizden ayrıldık, şehirlere yerleştik. Köyde aileye ait toprak hep beraber ekilir biçilirdi. Bu aile işletmesinin başında baba bulunurdu. Çocuklar evden ayrılmaz ve ailenin toprağında çalışır, işgücünü oluştururdu. Artık tarımda insan gücüne gerek kalmadı, aylarca süren harman kaldırma işi bir iki saatte bitiyor. Açıkta kalan bu iş gücü şehirlere taşındı ve baba evinden ayrıldı. Başında babanın bulunduğu sistem etkinliğini kaybetti. Artık onlar tarlalarda değil fabrikalarda ve şehirdeki hizmet sektörlerinde çalışmaya başladılar. Marks’ında dediği gibi toplum yapısını üretim biçimleri belirler. Üretim biçimi değişince yeni bir toplumsal yapı ortaya çıktı. Eski yapıdan ayrılan ve yeni bir yapıya karışan çocuklarda bireysellik fikri gelişti. Bu yeni ortamda elâlem ne der düşüncesi kayboldu, kaybolan değerler yerine şehirlerde para belirleyici oldu.

\r\n

Başka bir konuda kadınların toplumdaki durumu. Evin içinden başlarsak artık ev işlerinde onlarca ev aleti kadınlara yardım ediyor. Bulaşık çamaşır ev aletleri tarafından hallediliyor, arta kalan vakti kendilerine ve sosyal hayata ayırıyorlar. Kadınlar artık toplumun her kademesinde etkin görev alıyorlar. Sağlıklı olanda bu. Toplumdaki yüzde ellilik bir gücü kullanmıyor ve eve kapatıyorsan, mantıklı değil. İngiltere tarihine göz attığımda, ülkenin devasa bir güç haline gelmesinde kraliçe Elizabeth ve Kraliçe Victorya’nın oynadığı rolü görünce kendi adıma hayıflanmıştım. Veyahut Anne Boleyn’nin idamı pahasına sağlam duruşu ve reform sürecini başlatması dünya tarihi açısından çok önemli bir olaydır.

\r\n

Bir nehirde iki defa yıkanamaz demiş filozof Herakleitos. Evet, her şey değişir. Aynı kalan şey çürür. Değişimden korkmamak gerekir, değişim gerçektir ve engellenemez. Bundan sonra ne olacak dersiniz, bekliyoruz, ama değişim durmayacaktır.  

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber