EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Hiçbir İyilik Cezasız Kalmaz

Bu söz doğru mudur acaba? Bir insana iyilik ettiğinizde bu size kötülük olarak mı döner? Bunu söylemek kolay değil ama sanırım yukarıdaki söz bir gerçeği ifade ediyor. İyilik ediyorsanız iyilik ettiğiniz kişi kısa süreliğine size minnet duyuyor, minnet hissi içinde kendini küçük görme, aşağılanma duygusu barındırıyor, o kişi bir müddet sonra sizden daha güçlü bir konuma gelirse ya iyiliğinizi unutuyor ya da size düşman oluyor. Aslında zor bir durum; sıkıntıda olan bir insana yardım etmek sizi manevi olarak rahatlatır, yardım etmez iseniz bu durumda adınız kokmaz bulaşmaza, yaralı parmağı bile tedavi etmeze çıkar.

\r\n

Sezar bu konuda en güzel örnek. Oğlu gibi sevdiği, büyüttüğü, milletvekili yaptığı Brütüs ona hançeri batıran son kişi olmuştur. Sezar’ı hangisi daha çok yaraladı acaba? Göğsündeki soğuk demir mi, yoksa yüreğine oturan sıcak ihanet hançeri mi? Ne düşünüyordu, gözlerinde ne vardı, üvey oğlunun dişlerinden ifrazat gibi ihanet dökülürken. İnsanı en çok hayal kırıklığına uğratan şey ihanet. Düşmanlarınıza karşı savunmanız vardır fakat ihanet ya yakınlarınızdan gelirse büsbütün savunmazsızsınız. İnsanlar dedikoduya bayılırlar ve büyük bir haz alırlar bundan. Arkanızdan konuşurlar ve siz yanlarına geldiğinizde en masum ve yalancı yüzleriyle gülümserler, siz gittiğinizde yine etinizi kazanda kaynatıp diş geçirerek yutkunurlar ve bir şey olmamış gibi hakkınızda ileri geri konuşmaya devam ederler.

\r\n


\r\nİnsanoğlu çiğ süt emmiştir. Cennetten kovulma sebebimiz bile ihanette saklı. Hazreti Musa Yahudi kabilesini Kızıldeniz’den geçirip Firavunun elinden kurtarınca onlar: ey Musa Rabbine söyle artık biz her gün kudret helvası ve bıldırcın eti yemek istemiyoruz, bize soğan samsak göndersin demişler ve hemen sonra altından yaptıklar bir buzağı heykeline tapmışlardır. Bizim günlük hayatta uğradığımız küçük ihanetler bu olayın yanında hiç hükmündedir.

\r\n

Ne yapmak gerekir dersiniz. İyilik yap denize at balık bilmezse Halik bilir deyip bir beklenti içinde olmamak en iyisi, ya da kimsenin arkasından dedikodusunu yapmamak; bu davranış belki hakkınızda insanların daha az konuşmasına sebep olabilir. Her zaman ihanete hazır olmak lazım yoksa üzülmekten perişan olursuzunuz. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber