EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Öğünmek

Doğu kültürünün çok parlak olduğu, doğu coğrafyasının baştan başa ışıldadığı, Bağdat’ın kütüphaneleriyle, medreseleriyle, ilim meclisleriyle zümrütte bir kalp gibi attığı dönemler yaşandı. Aynı devirde Avrupa’nın Ortaçağ panayırında, vebasıyla cadı avıyla bağnaz kilisesiyle büzüşüp kaldığını biliyoruz. Sonra köprünün altından çok sular geçti, hesap değişti.

\r\n

Bugünkü bilimin temellerinin İslam coğrafyasında atıldığını herkes kabul ediyor; daha öncesi de Hindistan’a dayanır. Günümüzde yazdığınız bir yazıda, makalede batılı bir düşünüre yer vermeden geçemiyorsunuz, fikir dünyasını onlar belirliyor. Gerçek budur ve karşımızda durmaktadır. Bu gerçeği küçültmek ve göz ardı etmek için halkın da kabul gördüğü bir savunma psikolojisi gelişti. Şimdi böyleler ama geçmişte medeniyeti ve temizliği bizden öğrendiler. Paris sokaklarında lağım akıyordu, ayakları bu lağıma değmesin diye topuklu ayakkabı icat edildi; vaftizli bedene su değmesin diye banyo yapmayınca kokmamak için parfümü icat ettiler gibi sözler anlatılıyor hep. Kral 14. Lui bir gün uyuz olmuş, doktorlar Müslümanlar gibi banyo yapmalısınız deyince kabul etmiş. Banyodan sonra iki gün deliksiz uyumuş. Uyanınca: en azından yılda bir kez Müslümanlar gibi banyo yapalım demiş. Bunları duymak gururumuzu okşuyor fakat bizi yanlış yola sokuyor. Geçmişte mutluluk aramak günümüzle doğru ilişki kurmamızı önler. Bir zamanlar olaylar bu şekilde olabilir ama günümüzde hangi şehirlerin sokakları düzenli, kimin yolları temiz, kimin şehrinin ortasında moloz yığınları var, kimin ülkesinde çocuk ölümleri daha fazla.

\r\n

Bu savunma psikolojisini bir kenara bırakırsak gelişme hızlanacaktır. Çalışmak gerekiyor hem de çok çalışmak. Batılılar bunu yapıyorlar ve çalışıyorlar. Geçmiş arkada kaldı geleceğe bakmak gerek ve çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağız onu hesap etmek lazım. Biz geçmişle öğüneceğimizle atalarımız ve torunlarımız bizle öğünsün.
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber