EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Köylü Şehirli

Bu ayrım dünya var olduğundan beri mevcuttur. Ülke, zaman, mekân fark etmez, Amerika’da da böyledir, Hindistan’da da. Milattan öncede bu ayrım vardır, milattan sonrada. Irka ve cinse de bağlı değildir.

\r\n

İmkânlar şehirlerde toplanmıştır, üretim biçimleri işbölümü, eğitim ve sağlık şartları şehirde daha iyidir. Bilgi ve ticaret de şehirlerde yoğunlaşmıştır. Diğer taraftan toprağa bağlı geleneksel üretim yeri köylerdedir. Doğrudan topraktan ürününü alır, meralarda beslediği hayvanının etine ve sütüne hemen ulaşır, arada aracı yoktur. İlişkiler fazla karmaşık olmadığından ve herkes birbirini iyi tanır ve daha samimi bir ortam vardır. Şehirde ise ilişkiler çok daha karmaşıktır, üretimin önemli bir ayağı olan pazarlama ve tanıtım şehirlerde gelişmiştir, nüfus fazladır bunun sonucunda insanlar birbirini tanımaz ve samimiyet köye göre azdır. Köylü on yaşında tarlada hayvanların arkasında üretime katılır, hâlbuki şehirli ülkemizde ancak askerlikten sonra üretim çarklarına dâhil olur. Buna rağmen köyde kazanç şehre göre daha azdır. Bence ayırımın temel sebeplerinden biri budur.

\r\n

Size ilginç bir şey aktarayım. Dünyanın en eski yazılı metni olan Gılşgamış destanı tam olarak bu konuyu anlatır. 5000 yıl önce kaleme alınan bu hikâye kendinden önceki bir dönemi anlatır. Gılgamış şehirde oturan bir kraldır, ona bir ders vermek için tanrılar Enkidu’yu ortaya çıkarırlar. Gılgamış ne kadar şehirli ise Enkidu o kadar köylüdür. Savaşta karşılaşırlar, Gılgamış Enkidu’yu yener fakat çok iyi arkadaş olurlar. Birlikte birçok düşmanı alt ederler ve ülkelerine refah getirirler. Gılgamış artık iyi bir kraldır lakin Enkidu ölünce çok üzülür ve onun için büyük törenler yaptırır. Bence formül bu iki tarafında birbirinden öğrenecek çok şeyi vardır. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber