EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Arap Baharı

Arap baharı Türkiye sınırına kadar gelip dayandı. Suriye’de yaşananlar nerdeyse Türkiye’nin iç işlerine dönmek üzere. Yüz bin Suriyeli mülteci ülkemize geldi ve gelmeye de devam edecek gibi görünüyor.

\r\n

Suriye her zaman dünya politikasında cüssesinden fazla yer kaplamıştır. Ülkeyi Baas rejimine bağlı azınlık bir mezhebin yönettiğini biliyoruz, çoğunluğu oluşturan suniler hiç iktidara gelmedi. Esed’in babası suni çoğunluğa çok kötü davrandığını da biliyoruz. Esed’in gidişi diğer Arap liderlerine benzemeyecek gibi duruyor, çünkü ülkede ki azınlıklar onu destekliyor. Fransa işgal ettiği bu ülkeden ayrılırken askeri okulları bir mezhebe bıraktığı için ordunun büyük bir kısmı Esed tsaraftarı,, ülkedeki Hıristiyan azınlıklar da kaderlerini Esed ile birlikte görüyor. Diğer Arap diktatörlerinin aksine Esed azınlıkta olsa halk desteğine sahip. Türkiye Esed’i desteklemeyerek bir posizyon aldı, hatta tam karşısına geçti, gerçi bu politika ilk anda tamamen batı yanlısı gibi gözükse de ilerisini düşününce doğru olduğu ortaya çıkacaktır. Çünkü diktatörler değil halklar bakidir, Türkiye Suriye halkına yakın durarak ilerisi için doğru adım atmıştır. Tarih boyunca bizim topraklarımız zor durumda kalanlar için bir sığınma limanı olmuştur

\r\n

Bunlar yerel sebepler ve sonuçlar. Bir de dünya ölçeğinde bakalım. Ortadoğu’yu kontrol eden dünyayı kontrol eder. Bir yanda Amerika diğer yanda Rusya ve Çin’in oluşturduğu bir blok var. Rusya için Akdeniz’de bulunmak elzem bir durum, bunu da Suriye limanları sayesinde yapabiliyor. İki blok için de Ortadoğu’nun ve enerji kaynaklarının kontrolü hayati bir mesele. Gerçi Amerika Irak’a demokrasi getirmenin çok ta iyi bir şey olmadığını gördü çünkü Irak’ta yönetimde bulunan hükümet Şii ağırlıklı ve dolayısıyla da İran’a yakın. Bölgede İsrail’in güvenliği ve petrolü kontrol etmekten başka düşüncesi olmayan Amerika sanırım bu durumdan oldukça rahatsızdır. İsrail ise İran’ın Suriye’yi, Irak’ı ve Filistin’i hatta Lübnan’ı mezhep etkinliğini kullanarak kontrol etmesini haz etmeyeceği açık. Nükleer gücünü bahane edip İran’a saldırmak için Amerika’yı sıkıştırıyor. Başkanlık seçimlerinden sonra Amerika’da bir politika değişikliği olur mu bilmiyoruz. Dünya her ekonomik krizden sonrası bir savaş yaşamış, yine aynı şey yine kapıda mı acaba. Bu sefer çıkacak bir savaş dünyayı yangın yerine çevirir, yeni geliştirilen silahlar çok daha yıkıcı. Savaş sadece Ortadoğu’yu değil her yeri kasıp kavurabilir.

\r\n

Velhasıl kelam Suriye meselesi görüldüğü gibi değil, çok daha derinlere gidiyor etkisi. Basit ve günlük düşünmek Türkiye’ye yaramayacaktır. 10-20 yıl sonrasını düşünmek lazım.  

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber