EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Referandumda kim kaybetti? Biz yandaş Medya mıyız?

Referandum oldu bitti.
\r\nTartışmalar sakinleyip seyrekleşmeye başlamışken artık herkesin partizanlığı bırakıp analiz yapma sonuç yorumlama zamanı gelmiştir sanırım.

\r\n

Türkiye geneli sonuçlarına baktığımızda sonuç belli; KAYBEDEN YOK , herkez kazandı kimse kaybetmedi.

\r\n

Tabi bu benim analizim değil koca koca parti liderlerinin görüşleri.

\r\n

Mesela Recep Tayyip Erdoğan iktidar partisi lideri, seçim sonuçlarının belli olmasından bir saat sonra yaptığı konuşmayla zaferini ilan etti.

\r\n

Ya da Cumhuriyet Halk Partisinin Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Memur Kemal Bey ve kurmayları yaptıkları açıklamalarla %42'lik hayır oylarının en az %38'inin CHP seçmenine ait olduğunu dolayısıyla referandumu kendilerinin kazandıklarını ifade ettiler.

\r\n

Diğer muhalefet partisi Milliyetçi Hareket Partisi cephesine baktığımızda, MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır referandumdaki yüzde 42'lik 'hayır' oyunun kendilerinin dile getirdiği endişeler sonucu çıktığını öne sürdü ve CHP'nin iddialarını yalanladı eğer haberlerden takip ettiyseniz Sayın Şandır'a göre de MHP kazandı.

\r\n

Birde benim hiç bir zaman parti olarak kabul etmediğim terör örgütünün siyasal uzantısı olarak gördüğüm malum partinin boykotçu başkanlarının açıklamalarını duymuşsunuzdur.

\r\n

Velhasıl referandumda ülke genelinde kaybeden bir parti yok.

\r\n

Peki Manisa'da durum nedir?
\r\nSeçmen Manisa'dan kime ne mesaj verdi?
\r\nManisa'lı siyasi parti temsilcileri sonuçları nasıl okudu?

\r\n

Asıl bizi ilgilendiren kısım budur.

\r\n

Manisa merkezden başladığımızda Manisa Merkez %52.7 evet oylarına karşı %47.3 hayır oylarıyla bana göre 3 aşağı 5 yukarı beklendiği gibi geldi. Ancak ben hayır oylarının az farkla da olsa önde olacağını tahmin ediyordum.

\r\n

Ancak siyasi partilerin hiç biri Manisa Merkez'den bu sonuçları beklemiyordu sanırım.
\r\nReferandum sürecinde Manisa'da CHP ve Ak Parti'nin çok çalıştığını performanslarını üst düzeyde tuttuğunu kendim gözlemledim. Ancak benim kanaatimce çalışmalarını medyaya yeterince yansıtamadılar.Parti yöneticilerinin bu durumu gözden geçirmelerinde yarar olduğunu düşünüyorum. MHP'nin Manisa'da çokta coşkulu bir propaganda yaptığını söylersek doğru olmaz, bir kaç pankartla idare etmeyi uygun gördüklerini düşünüyorum.
\r\nDP'nin bir pankartından başka hiç bir faaliyetini göremedim ya da bizi faaliyetlerinden haberdar etmediler. Her iki durumda düşündürücü..

\r\n

Eğer bu sonuçlar Sayın Devlet Bahçeli'nin daha önce dile getirdiği gibi hükümete karşı bir güven oylaması olarak görülecekse MHP'li belediyenin endişelenmesi gerekir. Bu mantıkla yola çıktığımızda ve son belediye seçim sonuçlarını kıyasladığımızda Manisa'da MHP kaybetti CHP ve Ak Parti oylarını arttırdı diyebiliriz. Tabi önemli olan siyasi parti temsilcilerinin bu sonuçtan gerekli mesajı almaları.

\r\n

Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Gölmarmara, Sarıgöl, Saruhanlı, Turgutlu son yerel seçim sonuçlarıyla kıyaslandığında hemen hemen aynı durumlarını korumuşlar.

\r\n

MHP'li Belediyesi olan Demirci en fazla şaşırdığım ilçelerden. İlçe %74 Evet oylarıyla Manisa genelinde oran bazında en fazla evet oyunun çıktığı evet ve hayırların içinde farkın en en fazla yaşandığı ilçemiz.
\r\nSanırım burda ciddi bir biçimde düşünmesi gereken MHP yöneticileri. Bu kadar farklı bir sonucun çıkması gerçekten çok şaşırtıcı.

\r\n

MHP yönetiminin incelemeye alması gereken ilçelerden biriside Gördes. %15'lik bir kayma ilçe için azımsanacak, görmezden gelinecek bir sonuç olmasa gerek.

\r\n

Kırkağaçta Demokrat Parti tabanından Evet'e kaymalar yaşanmış.

\r\n

Köprübaşında %7'lik bir bir hayır Kayması var yerel seçim sonuçlarına baktığımızda CHP'nin oy oranı %41.05, MHP'nin oy oranı da %9.06. Bu durumun ilçenin siyasi başkanlarınca incelenmesinin bu iki parti içinde önemli olduğu kanısındayım.

\r\n

Kula'da da DP'den Evet'e kaymalar olduğunu tahmin ediyorum.

\r\n

Salihli tamda beklenilen sonucu verdi. Sanırım Salihli'le ilgili iktidar partisinin daha çok çalışması gerekecek.

\r\n

Selendi bana göre büyük süprizlerden biri. MHP'li Belediye'ye sahip Selendi'nin 2007 yerel seçimleri Hayırcı partilerinin oy oranını topladığımızda %66 hayır çıkması tahmin edilen ilçeden %66 evet çıkmış. Bu kadar büyük bir değişimin tüm partilerce gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

\r\n

Soma'da yerel seçimlere göre hayır cephesininden %10'luk bir kayma yaşanmış.

\r\n

Manisa genelinde durum böyleyken

\r\n

Ak Parti İl Başkanı Abdurrahim Arslan Referandum sonucunu BAŞARILI olarak yorumladı.

\r\n

CHP Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal'da yerel basındaki haberlere göre (basın açıklaması bize ulaşmadı) başarılı olduklarını ancak ülke genelindeki durum nedeniyle buruk bir sevinç yaşadıklarını ifade etmiş.

\r\n

MHP il yöneticilerinin ne bizim sitemizde ne de diğer yerel medyada hiç bir açıklamasını göremediğim için nasıl düşündüklerini bilemiyorum.

\r\n

Ama genel itibariyle Manisalı siyasi parti yöneticilerine göre de kaybeden öz eleştiri yapan hatalıydık eksik çalıştık derdimizi anlatamadık daha fazla çalışacağız diyen yok gibi.

\r\n

Eğer buraya kadar okuma zahmetinde bulunduysanız son zamanlarda bazı okuyucularımızın yandaş, candaş, yoldaş medya ithamlarına cevap vermek istiyorum.

\r\n

Referandum sürecinde özellikle sandıklar açıklandığı andan itibaren Manisa sonuçlarını facebook sayfamız ve Manisa Haberleri adlı iki profilimiz üzerinden anlık olarak yaklaşık 10.000 civarı takipçilerimize ulaştırmaya çalıştık. Bu kısa süre zarfında sonuçların netleşmesiyle birlikte sitemiz üzerinde farklı başlıklarla seçim sonuçlarıyla ilgili haberler yaparak yayınladık. Yine bu bir iki saat dilimi içerisinde 400'ün üzerinde yorumu okuyup onayladık. Bazı hakaret içeren yorumları sildik.

\r\n

Manisa'da benim sayabildiğim 10 adet yerel haber sitesi içinde seçim sonuçlarını sadece Ajans Manisa yayınladı. Elbette çıkan sonuçlar da haber başlıklarına yansıdı.

\r\n

Şimdi bazı okuyucularımızın eleştirilerine ilk ve son kez cevap vermek istiyorum.

\r\n

Bizler hiç bir siyasi partinin güdümünde tarafında falan filan değiliz.

\r\n

Her siyasi parti haberinin altına siz yadaşsınız yazmaktan vazgeçin.

\r\n

Biz, bize ulaşan tüm partilerin haberlerini kesmeden biçmeden yayınlıyoruz. (terör sözcülerinin hariç. Bu konuda tarafız)

\r\n

Eğer partinizin haberini sitemizde göremiyorsanız bunun iki nedeni olabilir.
\r\nYa partiniz Manisa'da hiç bir faaliyet yapmıyordur. Ya da faaliyetlerinden bizi haberdar etmiyordur. Eğer partinizin haberlerini daha sık sitemizde görmek istiyorsanız parti yöneticilerinize bizimle irtibata geçmelerin ya da daha fazla çalışmalarını tavsiye edebilirsiniz.

\r\n

Referandum sürecinde Türkiye genelinde sert bir porpaganda süreci geçmesi bazı okuyucularımızı da germiş olacak ki onlar da bu gerginliklerini bize yansıttılar.

\r\n

Ben şunu belirtmek isterim ki bir habere ÇARŞI PAZARA HAYIR GELDİ diye başlık atmak Bizi MHP yandaşı yapmayacağı gibi Ak Parti düşmanı da yapmaz. Ya da MANİSA MERKEZ EVET DEDİ başlığı bizi Ak Parti'li yapmaz. Aksine yandaş olanlar referandum sonuçlarını hazmedemeyip görmezden gelen yerel sitelerdir. Yada referandum süreci boyunca ülke genelindeki tüm evet yada hayır haberlerini toplayıp yanlı yayın yapan gazete ve haber sitelerdir.

\r\n

Evet bazı haber başlıklarımızın abartılı olduğunu kabul ediyorum, ancak içeriğini okumadan bizi yargılamanızı rica ediyorum. Bazen içeriği çok önemli olan haberlerimiz sönük bir başlık nedeniyle 15- 20 kişi tarafından bile zor okunurken dikkat çekici bir başlıkla yayınlanmış bir haber dakikalar içersinde 300-400 defa okunabiliyor. Bu konuda popilist davranarak yanlış yaptığımızı düşünürseniz hatamızı kabul ederim ancak bizim de amacımız haberlerimizi Manisalılara ulaştırmak okutmak.

\r\n

Eğer siyasi haber içerikleriyle ilgili şikayet ederseniz hiç bir partinin gönderdiği açıklamayı, haberi, kesmiyoruz oynamıyoruz.
\r\nEğer kesersek biçersek o zaman yandaş oluruz. Parti yöneticilerinizin açıklamalarını oynanmadan okumak sizlerin hakkı değil mi? Eğer biz onları sansürlersek o zaman yandaş oluruz. Unutmayın bir gün mutlaka sizin de sempati duyduğunuz partin haberini de sansürlemek zorunda kalırız. Bunun için bu konuda bizi eleştirmemenizi demokrasi adına daha duyarlı olmanızı rica ediyorum.

\r\n

Bir diğer husus da köşe yazarlarımızın bir siyasi partiyi övmeleri veya yermeleri bizleri yandaş medya yapmaz. Biz zaman zaman 10.000 üyeli facebook sayfamız üzerinden sitemizde yazmak isteyen herkese çağrı yapıyoruz. Eğer sizde yazılarınızın sitemizden yayınlanmasını istiyor ve bende yazabilirim diyorsanız sitemiz her görüşe açıktır. Bizler farklı görüşlerdeki yazarlarımızı zenginliğimiz olarak görüyoruz. Yazılarınız için haber@ajansmanisa.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.
\r\nSizin sitemiz aracılığıyla siyasi yazılar yazmanız bizi yandaş yapmaz.

\r\n

Tüm okuyularımıza bu kadar uzun bir yazıyı okuma zahmetine katlandığı için teşekkür ediyorum.
\r\nKalın sağlıcakla...
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber