EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Daha yaşanılabilir bir Manisa için...

 Yazarlarımızdan Şafak Bey’in yazısı hakikaten Manisa’nın kanayan yaralarından.

\r\n

Şafak Bey yazısı ile bir gerçeği gündeme getirmiş.

\r\n

İzmir’deki üst geçitler ile Manisa’daki üst geçitleri kıyaslayarak kendine has üslubuyla belediyeyi eleştirmiş.

\r\n

Kendilerini sonuna kadar haklı bulduğumu belirterek başlamak istiyorum bu haftaki yazıma.

\r\n

Daha önce yanılmıyorsam yine Şafak Bey’in bir e-maili ile 7 Ekim 2010 tarihinde “yayaların ölümle oyunu” adlı bir haber yapmıştık. Haberde, Mimar Sinan Bulvarında kazaları önlemek için geçici bir çözüm olarak orta refüjün demir korkuluklarla kapatılması, yayaların can güvenliklerini hiçe saydığı tehlikeli bir oyuna dönüştüğünden bahsediliyordu. Hali hazırdaki üst geçitlerden de engellilerin ve bebek arabası taşıyan ailelerin geçmesinin mümkün olmadığı vatandaşlarımızca dile getiriliyor ve bu konuda Belediye’den kalıcı çözüm üretilmesi isteniyordu. Vatandaşlar ya üst geçitlerin kullanışlı olmadığından ya da köprülerin yetersiz olduğundan şikayet ediyorlardı.
\r\nHaber fotoğrafları sanırım haberin başlığını açıklamaya yetecektir.

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

Ve bu haberin ardından bir yada iki gün sonra fotoğraflarda gördüğünüz yerin 100-200 metre ötesinde yolun karşısına geçmeye çalışan 5 yaşındaki kız çocuğu bir tankerin çarpması sonucu hayatını kaybetmiş, kızını kurtarmak için yola fırlayan anne de, bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanmıştı.

\r\n

O ailenin neden üst geçidi kullanmadığını merak edenler yanlarına bir bebek arabası, yaşlı bir insan ya da bedensel engelli bir vatandaş alarak o civardaki mevcut üst geçitleri kullanmayı deneyebilir.

\r\n

Aslında bu yazıdan 12 ay, o korkunç kazadan da 10 ay önce Manisa Belediyesi “Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Mimar Sinan Bulvarı itfaiye mevkiine üst geçit yapılması için hayırsever Leman- Ferit Giritligil ile protokol imzaladıklarını bol fotoğraflı haberlerle basına duyurmuştu .

\r\n

 

\r\n

Haberde “Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yapılacak üst geçidin Manisa’ya yakışan bir üst geçit olacağını söylemiş ve “ Asansörlü modern üst geçit 90 gün içinde bitecek ve Manisalıların hizmetine girecek. İlerleyen aylarda diğer üst geçitlerinde iyileştirmesini yapacağız” diyerekte Manisalıları müjdelemişti!

\r\n

Maalesef o günden bu gününe kadar somut bir şey yapılmadığı ve verilen sözler unutulduğu gibi en son Barbaros ‘ta meydana gelen tren kazası ile ilgili Başkanın yapmış olduğu açıklama Belediyenin somut çözümler üretmeyeceğini bir kez daha gözler önüne serdi.

\r\n

Barbarostaki olayı hatırlamayan okuyucularımız için biraz açmak gerekirse: 30 Kasım 2010 tarihinde Cider Yağ Fabrikasının arka tarafında bulunan hemzemin geçitte trenin çarptığı motosikletteki iki genç hayatlarını kaybetmişti. Olay yerindeki vatadaşlar muhabirimize yaptıkları açıklamalarda yetkililere tepkilerini dile getirmiş: “ Barbaros'a yalnızca 2 girişin olduğunu belirten mahalle sakinleri, kazanın olduğu girişteki bariyerlerin cider fabrikası yıkılınca kaldırıldığını belirterek defalarca yetkilileri önlem almaları konusunda uyardıklarını söylemişlerdi.

\r\n

Tüm uyarılara rağmen yetkililerin bu tür olaylar sonrası yolu kapattıklarını ancak belli bir süre geçtikten sonra diğer girişin çok uzak olması nedeniyle kendiliğinden yolun tekrar kullanılmaya başlandığını belirten mahalle sakinleri, yetkililerin bunu bildikleri halde geçici çözümlerle kılıf arayışı içine girdiklerini belirtip ciddi tedbir ve önlem alınmadığını ifade etmişlerdi.

\r\n

Mahalle sakinleri Barbarosun yasal olmayan bu ikinci girişini bariyerlerle kapatmak yerine oraya hem yayaların hem de araçların geçebileceği modern bir alt geçit yapılarak sorunun tamamen çözüleceğini belirtmişlerdi.

\r\n

Çözüm konusunda uzman! Belediyemiz kazadan iki gün sonra yaptığı açıklamada daha önce defalarca önlem almasına rağmen mahalle sakinlerinin isteği üzerine açılan ve iki gencin tren kazası sonucu yaşamını yitirdiği Barbaros Mahallesi’nde ki hemzemin geçidi bir kez daha taş bariyerlerle araç trafiğine kapatıldığı duyurdu.

\r\n

 

\r\n

Daha sonra sanırım şu yukarıda yer alan fotoğrafları basında gören Belediye yönetimi o gece bir sorunu daha çözmenin! Huzuru ile yataklarına yattılar.

\r\n

Şimdi benim yazımda ve Şafak Bey’in yazısında belediye lafı geçtiği için ideolojik düşünen bazı arkadaşların şöyle serzenişlerini duyar gibi oluyorum.

\r\n

“Bu geçitleri ve de bariyerleri BÜLENT KAR yaptırdı. Bunu unutmayın. Siz Cengiz Ergün’ü ve Beyediyeyi karalıyorsunuz vesaire vesaire…”

\r\n

Hemen cevap vermek istiyorum: Manisa’lı o yapılan geçitler ve bariyerlerin ya da hizmetlerin eksik, yanlış, veya yetersiz olduklarını düşündükleri için Cengiz Ergün’ü seçti. Elbette biz de içinde yaşadığımız ve yaşamaktan gurur duyduğumuz bu şehrin daha yaşanılabilir bir kent haline gelmesi adına muhatap olarak görevdeki yöneticilerimizi alacağız ve de onları eleştireceğiz. Uyuyanları uykularından uyandıracağız ve Manisa’nın kanayan yaralarına merhem olabilecek her insanı da el üstünde tutup ayakta alkışlayacağız.

\r\n

Yazımın özeti Manisadaki üst geçitler ve çeşitli yerlere kazaları önlemek adına yapılan bariyerler daha fazla insanımızın hayatına mal olmadan derhal kaldırılmalı, yerlerine; yaşlı genç ya da engelli tüm vatandaşlarımızın güvenle ve de kolaylıkla kullanabileceği yeterli sayıda alt ve üst geçitler yapılmalıdır. Sanıyorum bu geçitler sokaklara yerleştirilen limon servi denen süs bitkilerinden ya da led ışıklı yapay ağaçlardan daha maliyetli değildir. Bu konuda tüm yerel medyayı, engelli derneklerini, tüm sivil toplum kuruluşlarını, Manisa’da sesini duyurabilecek tüm oluşumları ve Manisa sevdalılarını bu sorunları her platformda cesaretle dile getirmeye davet ediyorum.

\r\n

Daha yaşanılabilir bir Manisa Dileğiyle…

\r\n

Haftaya görüşmek üzere,

\r\n

Saygılarımla….

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber