EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Manisa'da afiş skandalı

İlk köşe yazımı yayınlamadan önce kendimce bir karar almıştım. Yazılarımda hiçbir kurum ve kuruluşu eleştirmeyecek etliye sütlüye karışmayacaktım. Ama ne yazık ki Manisa’da öyle enteresan hallerle (komik veya trajikomik) karşılaşıyor ki insan haydi gel de yazma.
\r\nBu haftaki konumuz Manisa Belediyesinin reklam afişlerinin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tahrip edilmesi.

\r\n

Haber Şöyle:
\r\n“Mimar Sinan Bulvarı’nda bulunan koruma duvarlarına asılı hizmet afişlerinin daha önce olduğu gibi bir kez daha saldırıya uğraması tepki çekti. Manisa Belediyesi tarafından hayata geçirilecek proje ve hizmetlerin tanıtımının yapıldığı afişlerin sorumsuz kişi ya da kişiler tarafından yırtılmasına anlam veremediğini dile getiren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Astığımız afişler ne amaçla yırtılıyor bilmiyoruz. Ancak bunu yapanlar bize değil dolaylı yoldan halkımıza zarar veriyor. Hizmetlerimizi tanıtmak ve bu sayede halkımıza ulaşmak amacıyla astığımız afişlerin parası, yine halkımızın cebinden çıkıyor. Bunu yapanları kınıyorum. Orada ki güvenliği bundan sonra daha da arttıracağız” dedi.”

\r\n

Bence Afiş Skandalı Tamamen İlahi Bir Olay

\r\n

Bu haberi okur okumaz Celal Bayar Üniversitesi Demirci Meslek Yüksekokulundaki öğrencilik yıllarım aklıma geldi. Evim ile okul arasında kalan yolun bir kısmına o dönemin belediyesince çok sonraları adının Manisa Beledisi Tarafından (Alaybey’e Bayram Hediyesi) yapılan bir haberle limon serfi olduğunu öğrendiğim süs ağaçları ekilmiş. Kaldırımın bir sağında bir solunda çapraz bir şekilde ekilen bu ağaçlar, çok hoş bir görüntü oluşturmakla birlikte kaldırım tarafına doğru ortasından oyuk biçimiyle de “Yaradan ibret için ne enteresan ağaçlar yaratmış” dedirtircesine her okula gittiğimde beni hayrete düşürüyordu.
\r\nTa ki bir gün ev arkadaşımın cebine, kimliği belirsiz birilerinin bırakmış olduğu servi yapraklarını görene kadar. O günden sonra bu kimliği belirsiz kişiler kah benim pantolumun cebine kah diğer sınıf arkadaşlarının montlarına, gömlek ceplerine defalarca bu yaprakları bırakmaya devam ettiler.
\r\nBiz sınıfça seferber olup bu kimliği belirsiz kişileri araya duralım, bir gün ilahi bir neden olarak varsaydığım bir sebeple arkadaşlardan ayrı eve yürüme kararı almıştım. İşte o sırada o kimliği belirsiz kişileri keşfettim. İşin enteresan yanı bu kişiler ben dahil yaptıkları işin kesinlikle farkında değildiler.
\r\nŞöyle ki, yolda kim ağaçlarının tarafında yürüyorsa refleks olarak ağacın eline temas ettiği yeri kopara kopara gidiyordu. Şimdi bu hikayenin afiş olayıyla ne alakası var diyeceksiniz.
\r\nO bitkilerin ihali bir olay neticesinde meydana gelmiş olduğunu düşündüğümde yanılmadığım gibi bu olayda da yanılmıyorum.

\r\n

Ve Tanrı Türkü Yarattı
\r\nİnternette Türk insanına has bir takım haller yazılıp durur. Herkes bunların neden olduğuna akıl sır erdiremez, ama nedense olu verir ve bunu yapan Türklerdir.
\r\n“çorabını kokladıktan sonra sepete atmak”
\r\n“ne kadar ekmek yerse yesin ekmeğin son lokmasıyla ayranın son yudumunu denk getirmek”
\r\n“yolda yürüken ağaç dallarını koparmak”
\r\n“yürürken eline ilişen afişi yırmak”
\r\nVe benzeri örneklerle ne demek istediğimi anladınız sanırım.
\r\nYani vel hasıl benim iddiam belediyenin Mimar Sinan Bulvarı’nda bulunan koruma duvarlarına astığı afişler ya bir çocuğun oynamasıyla ya yağmurla ya da asan firmanın dikkatsizliğiyle bir yerinden açılıyor ve sonrasında ilahi yönlendirme ile oradan geçmekte olan Türk, eline takılan afiş parçasını koparmak suretiyle farkında olmadan yoluna devam ediyor. Bu işlem defalarca da tekrarlanınca afişler tahrip edilmiş oluyor.

\r\n

Milletin Parasıyla Afiş Yaptırmak?

\r\n

Buraya kadar ki kısım işin komik kısmıydı. Gelelim şimdi işin traji komik kısmına.
\r\nSahi ya o afişlerin koruma duvarında ne işi var… Benim bildiğim afişler için özenle hazırlanmış billboardlar var. Neden oraları dururken kaçak göçek bildiri dağıtmaya çalışan üniversite öğrencileri gibi boş bulduğu duvara afiş yapıştırmaya kalkar ki belediye… Yani birde vaadleri afişlerde göreceğimize yapsanız, bitirseniz de gerçek halini görsek daha iyi olmaz mı? (bu arada o afişler hangi firmaya yaptırılıyor merak ettim bilen yazının altına bir yorum yazarsa sevinirim)

\r\n

Kızmış birde başkan, milletin parasıyla yaptırıyoruz demiş. Özrü kabahatinden büyük. Birde yetmezmiş gibi güvenliği artıracağız demiş afişler için. Anladığım kadarıyla yeni bir istihdam kapısı doğuyor Manisa’da AFİŞ ZABITACILIĞI (yeri gelmişken bir okuyucumuz afiş haberinin altına açılan bu kadroya talip olduğunu bildirmiş, başkanın dikkatine)
\r\nYok yok kardeşim ben kime kızıyorum ki başkan da Türk…
\r\nHadi bir madde daha ekliyelim şu akıl sır ermez Türk Hallerine…
\r\n“Belediye Başkanı olunca boş bulduğu koruma duvarlarına aklına gelen vaadlerin afişlerini yapıştırmak”
\r\nDaha ne denir bilmiyorum ki Ah şu çılgın başkan…

\r\n

Yazımı sonlandırmadan önce "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" ile ilgili de birkaç bir şey söylemek istiyorum.

\r\n

Ben Kendisinin köfteci dükkanı açacağını sanıyordum ama geçen gün Manisada gündem gazetesinde yazdığı köşe yazısında belediyeyi vizyonsuzlukla suçlayan çiçeği burnunda gazeteci Bülent Kar Beyefendinin Gazeteciler gününü kutluyorum. Her ne kadar kendisinin vizyonuyla ilgili aklımda reklam panolarında gördüğüm kocaman bir kafa ve küçük puntolarla yazılmış ve resimdeki kişinin yüz ifadesinden bir icraatı paylaştığını anladığım tipik bir yaptım oldu afişi kalsa da…

\r\n

Ve yine her haberini hayranlıkla okuduğum Cengiz Ergün’ün attığı adımı bile manşet derecesine önemle yazabilen Manisa Belediyesi Basın Merkezindeki işte gazeteci bu dedirten muhabir arkadaşların gazeteciler gününü kutluyorum.

\r\n

Bir Kutlama da, Belediye seçimlerinden önce Cengiz Ergün ve ekibi tarafından yandaş medya olarak ilan edilen Manisa Denge gazetesindeki, belediye basın merkezince gönderilen haberleri allayıp pullayıp beni kendi sitemdeki aynı haberi bırakıp Manisa Belediyesi haberlerini okumak için denge gazetesi fanatiği yapan o mükemmel muhabir arkadaşlara… (lafı aramızda belediyedeki arkadaş ve dengedeki arkadaş gibi 5 altı editörüm olacak bir yılda Türkiye’nin milyon dolarlar kazanan en büyük haber sitesi oluruz.)

\r\n

Ve son kutlama mesajı da ismini bilmediğim çalıştığı ajansı biliyorum ama söylemek istemediğim haberlerini ulusal ve yerel basında muhakkak takip ettiğim her haberinde mutlaka “öte yandan” kelimesini kullanıp benimde dilime ve yazılarıma pelesenk eden gazeteci abime…

\r\n

Kalın sağlıcakla Allah’a emanet... 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber